Test okultního krvácení do stolice (TOKS)

Co je to vlastně test okultního krvácení do stolice (TOKS)?

Test okultního (skrytého) krvácení do stolice je jednoduchý a zcela bezbolestný. V praxi obnáší pouze odběr vzorku stolice, ve kterém lze následně chemicky odhalit pouhým okem neviditelné stopy krve. Příměs krve může signalizovat zhoubný nádor střeva či jiné vážnější onemocnění střev jako například střevní zánět typu ulcerozní kolitidy či crohnovy choroby. Přípravu na test (odběr vzorku stolice) si provádíte v klidu domova sami.

Jedná se pro pacienta o jednoduchou, nebolestivou a neobtěžující ale velmi přínosnou metodu v rámci prevence rakoviny střev, která umožňuje odhalit toto nádorové onemocnění včas, tedy v době, kdy je plně vyléčitelné.

Jak vyšetření provádí ?

Screeningový test okultního krvácení do stolice se v současné době provádí imunochemickým testem. Na rozdíl od dřívějších testů je pro pacienta uživatelsky příjemnější – nejsou třeba žádná dietní opatření, výsledek je nezávislý i na případné medikamentózní léčbě, navíc je nutný jen jeden vzorek stolice odebraný do speciální zkumavky, kterou dostanete v naší ordinaci. Pozor je třeba dávat jen na to, aby se stolice před odběrem vzorku nedostala do kontaktu s vodou. Zkumavku se vzorkem stolice pak odnesete zpět do naší ordinace k vyhodnocení.

Kdy se dozvíte výsledek?

Test vyhodnotíme v analyzátoru v naší ordinaci a výsledek Vám sdělíme mailem nebo telefonicky obvykle do druhého dne. Je-li pozitivní (tzn. krev ve stolici je), naplánujeme další vyšetřovací postup (v první řadě endoskopické – kolonoskopické vyšetření tlustého střeva). Pozitivní výsledek testu ale neznamená automaticky rakovinu střev, konečníku či jiné vážné onemocnění – velmi časté je krvácení do stolice z jiných příčin, např. při výskytu hemoroidů. Proto je třeba tlusté střevo prohlédnout a zdroj krvácení odhalit.

Od jakého věku a jak často se TOKS provádí ?

TOKS se provádí ve věku od 50 let do 55 let v jednoročním intervalu a od věku 55 let ve dvouletém intervalu.  Pojišťovna 207 hradí svým pacientům tento test již od věku 40 let v jednoročním intervalu.

Jak postupovat, pokud mám zájem o provedení TOKS ?

V naší ordinaci obvykle provádíme TOKS při pravidelných preventivních prohlídkách našich registrovaných pacientů.

Pokud u Vás TOKS zatím nebyl provedený, nebo provedený byl delší dobou (rok až dva dle věku a pojišťovny) a máte zájem o jeho provedení, objednejte se přímo na konkrétní termín (Objednávka – Očkování/TOKS Test na krvácení ze stolice / TOKS-Test na krvácení ze stolice) k vyzvednutí testovací sady a eventuálně ke krátké instruktáži. Za vydanou sadu si od Vás vezmeme 50,-Kč plně vratnou zálohu, kterou Vám vrátíme při dodání zkumavky se vzorkem stolice.

Alternativně je možné vyplnit následující formulář a my Vás telefonicky (z telefonního čísla 233 373 645) či mailem zkontaktujeme a dohodneme termín, kdy si budete moci testovací sadu i s krátkou instruktáží v naší ordinaci vyzvednout.

Je samozřejmě možné objednat si vyzvednutí testovací sady  mailem nebo telefonicky ( 233 373 645 ) .